Електронний рецепт на антибіотики (загальна комрамка)


— Починаючи з серпня 2022 року, пацієнти зможуть отримати електронний рецепт на антибактеріальні препарати (антибіотики) у медичних закладах, що підключені до електронної системи охорони здоровʼя.

— Таким рішенням ми не лише депаперизуємо сферу охорони здоров’я, але й кидаємо виклик ще серйознішій проблемі — безконтрольному (або самовільному) вживанню цих препаратів, що може викликати резистентність, тобто стійкість бактерій до антибіотиків при лікуванні все більшої кількості хвороб.

— Антибіотики лікують інфекційні захворювання, спричинені бактеріями та зовсім неефективні у боротьбі з вірусними хворобами.

— Якщо у людини вірусна інфекція (наприклад, ротавірус, вірусна ангіна чи отит), антибіотик не здатен вбити вірус, проте його приймання може пригнічувати здатність організму протистояти хворобі, тим самим перешкоджаючи або затягуючи процес одужання.

— Водночас згідно з даними ЦГЗ, майже 64% людей помилково вважають, що гострі вірусні інфекційні захворювання та застуду можна теж лікувати антибіотиками.

— Такі помилкові міркування і, як наслідок, неправильне вживання антибактеріальних препаратів призводять до того, що вони втрачають свою ефективність і все менше захищають від серйозних інфекцій.

— Вживання антибіотиків без відповідних показань (підстав) шкідливе не лише для самої людини, але й з точки зору громадського здоров’я у цілому. Адже це сприяє формуванню антибіотикорезистентних штамів.

— Саме тому — такі хвороби, як туберкульоз, холера, сифіліс та інші бактеріальні інфекції, стають вироком для багатьох українців і щорічно забирають життя у 700 тисяч людей.

— Запуск електронного рецепта вирішить проблему неконтрольованого та нецільового використання препаратів, і головне — допоможе запобігати виробленню антибіотикорезистентності.

— Зараз в Україні зареєстровано понад 20 тисяч торгових назв лікарських засобів, із яких близько 60% – рецептурні.

— Призначити антибіотик може виключно лікар. Тому, якщо людину щось турбує, вона має звернутися до лікаря. Лише після встановлення діагнозу та виявлення конкретних симптомів, які змусили лікаря призначити антибіотики, виписується електронний рецепт.

— Якщо заклад охорони здоровʼя, до якого звертається пацієнт, не підключений до ЕСОЗ, лікар має виписати паперовий рецепт. Таким чином, впровадження електронного рецепта відбуватиметься в рамках перехідного періоду, протягом якого медичні та аптечні заклади мають підготуватися до повноцінного запуску проєкту.

— Лікар призначає ліки в рецепті за діючою речовиною, зазначаючи її лікарську форму та дозування. А крім цього також вкаже спосіб застосування ліків та тривалість його прийому. Відповідне призначення фіксується в інформаційній довідці до електронного рецепта, яку лікар надрукує та засвідчить особистим підписом та печаткою.

— Пацієнт може погасити е-рецепт в аптеці, що підключена до електронної системи охорони здоровʼя, обравши будь-який із наявних лікарських засобів, що містить діючу речовину, зазначену в рецепті. Так, пацієнт буде приймати рішення про покупку на свій розсуд та відповідно до власного бюджету.

— Якщо аптечний заклад не підключений до ЕСОЗ, під час перехідного періоду допускається відпуск антибіотика з використанням інформаційної довідки, яка засвідчена особистим підписом та печаткою лікаря.

— Електронний рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем.

— Проте для отримання електронного рецепта необхідно бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я.

— Кожен пацієнт може це зробити, уклавши декларацію з сімейним лікарем або зареєструвавшись у системі на прийомі у будь-якого іншого лікаря.

— Якщо ви вже маєте декларацію, то під час наступного візиту до лікаря переконайтеся, що всі ваші дані внесені до системи коректно.

— Подібна умова діє і для аптек та медичних закладів — необхідно бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я усім працівникам, які будуть залучені до призначення та відпуску ліків за е-рецептами

— Це важлива частина реформи — оскільки саме з використанням інструментів електронної системи охорони здоровʼя можна забезпечити безпечне та якісне надання медичної допомоги та відстежувати дані про призначення та споживання антибіотиків в Україні.