Актуальні зміни в МВТН


Нещодавно Верховною Радою було прийнято закон, згідно з яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше.

Це рішення передбачене наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.10.2023 №1810, який затверджує зміни до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в ЕСОЗ (Наказ МОЗ від 01 червня 2021 року №1066).

Звертаємо вашу увагу, що зміни щодо формування медичного висновку про тимчасову непрацездатність набирають чинності з 10 листопада поточного року.

Детальніше про зміни – у розʼясненні МОЗ

Відтепер жінка може визначити дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Якщо жінка хоче продовжити працювати й після 30-го тижня вагітності
У перший візит після початку 30 тижня вагітності необхідно подати заяву лікареві із зазначенням дати початку відпустки. Так лікар має сформувати МВТН вагітній з датою початку, зазначеною в заяві пацієнтки.

Якщо жінка бажає почати відпустку з 30 тижня вагітності:  За замовчуванням медичний висновок тимчасової непрацездатності лікар сформує з 30 тижня вагітності.

Якщо пологи відбудуться до зазначеної в заяві дати: МВТН буде сформований з дати пологів. Такий процес не впливатиме на загальну тривалість МВТН, і відпустки відповідно. Що, своєю чергою, не призводитиме до зменшення розміру допомоги по вагітності та пологах.

У разі тимчасової втрати непрацездатності до моменту відкриття МВТН: Лікуючий лікар, який надає медичну допомогу жінці, має сформувати МВТН у відповідній категорії.  Аналогічні зміни прийняті й відносно непрацездатності вагітних жінок, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

Якщо жінка бажає розпочати свою відпустку пізніше ніж з 27 тижня вагітності: Вона має подати заяву лікареві, в якій зазначається дата початку дії МВТН категорії “Вагітність та пологи”.

При цьому строки МВТН у категорії “Вагітність та пологи” не змінюються: Нагадуємо, що стандартний строк МВТН складає 126 календарних днів, але для жінок, в яких народилося кілька дітей або були ускладнені чи передчасні пологи, цей строк продовжується ще на 14 днів.

Раніше, якщо ж жінка бажала продовжити працювати – вона могла це зробити, але при цьому кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологам зменшувалася пропорційно до кількості днів, коли вона продовжувала працювати. Крім того, зменшувався і розмір допомоги по вагітності та пологах, оскільки він обумовлений фактичною тривалістю відпустки.

Натомість зараз жінка може продовжити працювати, а початок допологової відпустки перенести на більш зручний для неї період. Саме тоді й буде сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність і, відповідно, нараховуватимуться соціальні виплати.

Окрім іншого відтепер МВТН до 5 днів пацієнту з симптомами COVID-19, грипу або ГРВІ знову можна відкрити дистанційно

На період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з його припинення повертається можливість пацієнтам з симптомами COVID-19, грипу або ГРВІ відкривати лікарняний дистанційно тривалістю до 5 календарних днів.
При цьому за необхідності продовжити МВТН на період понад 5 календарних днів – пацієнт має обов’язково з’явитися на особистий прийом до лікаря.