Відповіді на питання про відпуск електронних рецептів на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.


— В Україні спрощується доступ до необхідних ліків пацієнтам, які потребують складного лікування відповідно до медичних показань, а також додатково посилюється контроль за відпуском з аптечних закладів лікарських засобів, що містять наркотичні засоби та психотропні речовини.

— Запуск електронного рецепта на наркотичні (психотропні) лікарські засоби відбуватиметься в межах перехідного періоду для медичних закладів. Лікарі закладів, які підключені до електронної системи охорони здоров’я, повинні будуть призначати ці ліки за електронними рецептами. А в разі відсутності підключення до ЕСОЗ — за паперовими з використанням спеціальних рецептурних бланків форми № 3.

— Водночас вимога щодо реєстрації в ЕСОЗ аптечних закладів, що мають ліцензію на відпуск наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, є обов’язковою для відпуску препаратів за е-рецептом. Таким чином, задля відпуску наркотичних лікарських засобів за е-рецептом, аптеки з відповідною ліцензією мають зареєструватися в електронній системі охорони здоровʼя.

— Так, із випискою електронного рецепта пацієнту приходитиме смс із номером електронного рецепта та унікальним кодом підтвердження, які він має повідомити фармацевту в аптеці для отримання препаратів, що призначені за рецептом.

— При цьому у разі затяжного чи хронічного захворювання або за необхідності продовжити лікування, пацієнт може отримати електронний рецепт на потрібні ліки дистанційно, звернувшись до свого лікуючого лікаря телефоном. Як і при фізичному прийомі, пацієнт отримає смс-повідомлення з номером рецепта та кодом його погашення для придбання ліків у аптеці за власні кошти.
Винятком є призначення ліків при проведенні замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів. Такі пацієнти мають отримати е-рецепт тільки на фізичному прийомі.

— Цифровізація процесу спростить порядок призначення ліків суворої звітності, їх обліку та звітування в медичних закладах та аптеках. При цьому електронний інструмент виключає можливість підробки такого типу рецептів та посилює контрольованість відпуску наркотичних лікарських засобів.

— Як і е-рецепт на антибіотики, відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів в електронній системі охорони здоровʼя є черговим кроком у забезпеченні інструментів контролю відпуску рецептурних ліків. Разом з тим, що є більш важливим — новим етапом на шляху зміцнення здоров’я українців, покращення доступу до ліків та інтеграції України до європейської спільноти.