Як отримати лікарські засоби для знеболення та надання паліативної допомоги за програмою реімбурсації
Що зробити пацієнту з встановленим облікованим станом «Паліативна допомога»:
— пацієнтам, у яких біль обумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки — звернутись до лікаря-психіатра;
— усім іншим пацієнтам з болем — звернутися до лікаря ПМД.
Що зробити лікарю ПМД, якщо до нього звернувся пацієнт із встановленим облікованим станом «Паліативна допомога» та встановленим діагнозом “Постійний біль” і знеболювальна терапія опіоїдами не призначалась раніше:
— пацієнтів, у яких біль обумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки — скерувати до лікаря-психіатра;
— для пацієнтів, у яких біль обумовлений злоякісним захворюванням, лікар ПМД проводить оцінку болю, підбирає опіоїдну знеболювальну терапію і виписує рецепт за програмою реімбурсації;
— для пацієнтів, у яких біль обумовлений незлоякісним захворюванням, для призначення знеболювальної терапії лікар ПМД створює направлення на спеціалізований рівень.
Що зробити лікарю ПМД, якщо до нього звернувся пацієнт із встановленим облікованим станом «Паліативна допомога», та встановленим діагнозом “Постійний біль” і знеболювальна терапія опіоїдами вже призначена раніше:
— пацієнтів, у яких біль обумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки — скерувати до лікаря-психіатра
— для пацієнтів, у яких біль обумовлений злоякісним захворюванням, лікар ПМД проводить оцінку болю та виписує рецепт за програмою реімбурсації на підставі плану спостереження створеного лікарем-спеціалістом на спеціалізованому рівні надання медичної допомоги або змінює/підбирає нову терапію, якщо рівень болю змінився, після чого виписує рецепт за програмою реімбурсації;
— для пацієнтів, у яких біль обумовлений незлоякісним захворюванням, лікар ПМД проводить оцінку болю та виписує рецепт за програмою реімбурсації на підставі плану спостереження, створеного лікарем-спеціалістом або скеровує пацієнта на спеціалізований рівень надання медичної допомоги, якщо рівень болю змінився і потрібно вносити зміни в існуюче призначення.
Що зробити лікарю ПМД, якщо до нього звернувся пацієнт із встановленим облікованим станом «Паліативна допомога», але немає встановленого діагнозу “Постійний біль” і знеболювальна терапія опіоїдами не призначалася:
— для пацієнтів, у яких біль обумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки, лікар ПМД встановлює діагноз “Постійний біль” та скерувує до лікаря-психіатра для призначення/корекції терапії, зокрема терапії болю.
— для пацієнтів, у яких біль обумовлений злоякісним захворюванням, лікар ПМД встановлює діагноз “Постійний біль”, проводить оцінку болю, підбирає опіоїдну знеболювальну терапію і виписує рецепт за програмою реімбурсації;
— для пацієнтів, у яких біль обумовлений незлоякісним захворюванням, лікар ПМД встановлює діагноз “Постійний біль”, призначає знеболюючі препарати першої лінії (парацетамол, НПЗЗ, місцеві НПЗЗ тощо) та скеровує пацієнта на спеціалізований рівень надання медичної допомоги для корекції знеболювальної терапії (зокрема призначення опіоїдів).
Що зробити лікарю ПМД, якщо до нього звернувся пацієнт без встановленого облікованого стану «Паліативна допомога»
— лікар ПМД скеровує такого пацієнта на спеціалізований рівень для встановлення пацієнту стану “Паліативна допомога”.
Що зробити лікарю-психіатру, якщо до нього звернувся пацієнт із незлоякісним болем зумовленим розладами психіки та поведінки з встановленим облікованим станом «Паліативна допомога» та встановленим діагнозом “Постійний біль” і знеболювальна терапія опіоїдами не призначалась раніше:
— лікар-психіатр проводить оцінку болю підбирає опіоїдну знеболювальну терапію і виписує рецепт за програмою реімбурсації.
Що зробити лікарю-психіатру, якщо до нього звернувся пацієнт із незлоякісним болем зумовленим розладами психіки та поведінки з встановленим облікованим станом «Паліативна допомога» та встановленим діагнозом “Постійний біль” і знеболювальна терапія опіоїдами вже призначена раніше:
— лікар-психіатр проводить оцінку болю та виписує рецепт за програмою реімбурсації на підставі вже існуючого плану спостереження або змінює/підбирає нову терапію, якщо рівень болю змінився, після чого виписує рецепт за програмою.
Важливо! Згідно зі стандартами медичної допомоги «Хронічний больовий синдром у дорослих та дітей» для пацієнтів, у яких після призначення їм знеболювальної терапії опіоїдами, знеболення задовільне без неприйнятних побічних ефектів – лікування продовжується з принаймні щомісячним оглядом лікарем ПМД або лікарем-спеціалістом.
Важливо! Лікар ПМД або лікар-спеціаліст обговорює з пацієнтом план лікування із застосуванням опіоїдів та надає інформацію щодо побічних ефектів / потенційних проблем застосування опіоїдів, узгоджує поетапно весь процес лікування. А для пацієнтів з болем зумовленим не злоякісними захворюваннями зупинку лікування опіоїдами, зокрема.
Важливо! Правила виписування опіоїдів не змінюються. Як і раніше лікарі-спеціалісти та лікарі первинної медичної допомоги можуть виписувати рецепти на опіоїдні анальгетики за загальними правилами згідно наказу МОЗ №360
Важливо! Лікар-спеціаліст може виписати рецепт на знеболювальну терапію опіоїдами за загальними правилами виписування рецепта – поза програмою реімбурсації.