Електронний рецепт на антибіотики: комунікаційна рамка (на заклади)
— Запланований поетапний перехід на відпуск рецептурних лікарських засобів з аптек за електронним рецептом. Перший етап – відпуск антибактеріальних ліків за е-рецептом стартує уже в серпні цього року в рамках перехідного періоду.
— У звʼязку із повномасштабним російським вторгненням та введенням воєнного стану впровадження електронного рецепта на антибіотики було відтерміновано у часі.
— Саме тому, зважаючи на необхідність підготовки медичних та аптечних закладів, зокрема в частині їх підключення до ЕСОЗ, було прийнято рішення про поступовий запуск проєкту в рамках перехідного періоду з серпня 2022 року.
— У результаті проведених консультацій з профільними асоціаціями ухвалено рішення про прийняття перехідного періоду за моделлю “Електронний рецепт + паперовий рецепт”.
— Це означає, що медичні працівники, які мають відповідну технічну можливість, будуть виписувати електронний рецепт на антибактеріальні препарати в ЕСОЗ.
— Заклади, які на разі ще не приєдналися до ЕСОЗ, на період дії перехідного періоду зможуть виписувати паперовий рецепт на відповідному бланку за формою ф-1.
— Аптечні заклади, підключені до ЕСОЗ, зможуть погасити рецепт у МІС, що встановлена у закладі.
— А якщо пацієнт отримав електронний рецепт, проте в аптеки, до якої він звернувся, немає технічної можливості відпуску рецептурного препарату в ЕСОЗ, аптечний працівник може здійснити відпуск препарату шляхом використання інформаційної довідки.
— Для цього інформаційна довідка повинна бути завірена особистим підписом та печаткою лікаря, який сформував призначення. Інформаційна довідка нормативно буде прирівняна до офіційного документа для відпуску препарату на час перехідного періоду. Фармацевт або асистент фармацевта проставляє на інформаційній довідці штамп “відпущено” і повертає її пацієнту. А в разі, якщо пацієнт бажає погасити рецепт частково, фармацевт ставить штамп “Відпущено” на інформаційній довідці та робить на ній відмітку про відпущену кількість лікарського засобу.
— Пацієнт, який отримав паперовий рецепт, може звернутися до будь-якого аптечного закладу для відпуску необхідного препарату.
— На разі тривалість перехідного періоду визначено до кінця року. По закінченню цього терміну відбудеться повноцінний перехід на відпуск антибіотиків за електронним рецептом (з урахуванням поточної безпекової ситуації в країні, стану системи охорони здоровʼя та динаміки підключення закладів до ЕСОЗ).
— Протягом перехідного періоду, тобто до 01.01.2023, медичні та аптечні заклади мають підготуватися до повноцінного переходу на виписку рецептурних лікарських засобів виключно за електронним рецептом.
— З серпня лікарі отримають можливість здійснювати призначення антибіотиків в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) через медичну інформаційну систему. Функціонал виписування е-рецептів знайомий для лікарів, які вже виписують е-рецепти своїм пацієнтам у рамках програми реімбурсації “Доступні ліки”.
— Разом з тим, він також буде простим і зрозумілим для тих, хто тільки починає роботу з електронною системою охорони здоровʼя. Щобільше, невдовзі стануть доступними навчальні матеріали по роботі з електронними рецептами.
Як поєднуватиметься відпуск антибіотиків за е-рецептом із нормою щодо відпуску рецептурних препаратів без рецепта?
Дійсно, з початком повномасштабного вторгнення росії було ухвалено рішення про відпуск рецептурних препаратів без рецепта, для того, щоби забезпечити безперешкодний доступ пацієнтів до ліків. Планується, що ця норма буде переглянуто з урахуванням поточних умов доступу до медичних послуг та лікарських засобів.
Так, відпуск без рецепта буде доступним за виключенням лише на тих територіях, що знаходяться в зоні активних бойових дій або є тимчасово окупованими. Перелік таких територіальних громад затверджений та змінюється наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Ті заклади, які перебувають у відносно спокійних регіонах будуть здійснювати відпуск рецептурних препаратів за відповідним рецептом згідно з законодавством.