Щодо дотримання правил виписування та відпуску рецептів на антибактеріальні лікарські засоби закладами охорони здоров’я та аптечними закладами


Нагадуємо, що з серпня 2022 року в Україні успішно запрацював електронний рецепт на антибіотики, а з листопада е-рецепт поширився на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.
Так, лікарі медичних закладів, які зареєстровані та працюють з електронною системою охорони здоровʼя (ЕСОЗ), виписують пацієнтам електронні рецепти на антибіотики.

Заклади, які поки не працюють з ЕСОЗ, тимчасово на час дії перехідного періоду можуть виписувати паперові рецепти на рецептурному бланку № 1.

Нагадаємо, що впродовж перехідного періоду аптеки можуть відпускати антибіотики у такі способи:

— якщо аптека працює з ЕСОЗ та обслуговує е-рецепти – власне за електронним рецептом. При цьому пацієнт обовʼязково предʼявляє інформаційну довідку, яка завіряється підписом і печаткою лікаря. Своєю чергою, фармацевт при погашенні проставляє штамп “Відпущено” та повертає довідку пацієнту.

— за паперовим рецептом;

якщо аптека поки не працює з ЕСОЗ – з використанням виключно інформаційної довідки. При цьому зауважимо, що довідка має обовʼязково бути завірена підписом та печаткою лікаря, а фармацевт при погашенні обовʼязково проставляє штамп «Відпущено» та повертає довідку пацієнту.

Нагадуємо, що на перехідному періоді впровадження е-рецепта інформаційна довідка до рецепта на антибіотики є нормативно прирівняною до рецепта, водночас при відпуску інших препаратів в тому числі наркотичних, вона не прирівнюється до рецепта. Саме тому наразі для відпуску антибіотиків інформаційна довідка повинна бути завірена особистим підписом та печаткою лікаря, який сформував призначення. Фармацевт або асистент фармацевта, своєю чергою, проставляє на інформаційній довідці штамп “Відпущено” і повертає її пацієнту. А в разі, якщо пацієнт бажає погасити рецепт частково, фармацевт ставить штамп “Відпущено” на інформаційній довідці та робить на ній відмітку про відпущену кількість лікарського засобу. Наголосимо, що інформаційна довідка, що не містить зазначених реквізитів, вважається недійсною.
При цьому звертаємо вашу увагу, що наведені вимоги законодавства не надають право лікарю виписувати електронний рецепт на антибактеріальний лікарський засіб дистанційно.
Таким чином, на поточному етапі впровадження електронного рецепта дистанційне виписування електронного рецепта на антибактеріальні лікарські засоби є порушенням чинних правил виписування рецептів на лікарські засоби.

Водночас звертаємо вашу увагу на доцільність призначення антибактеріальних лікарських засобів кваліфікованим медичним працівником на очному прийомі, адже антибіотики – це група рецептурних препаратів, безвідповідальний та безконтрольний прийом яких може призвести не лише до погіршення стану здоровʼя пацієнта, але і впливає на більш глобальну проблему – антибіотикорезистентність.

Слід зазначити, що тільки лікар на прийомі може визначити доцільність та необхідність призначення антибактеріальних лікарських засобів при лікуванні пацієнта, керуючись відповідними протоколами лікування та за необхідності проводить тестування чутливості. Тож, при погіршенні самопочуття, пацієнт має звернутися у медичний заклад для отримання кваліфікованої медичної допомоги. Виявлення подібних порушень зі сторони медичних працівників означатиме порушення вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, зокрема в частині дотримання Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.2005 № 360. Невиконання або недотримання Ліцензійних умов тягне за собою відповідальність, встановлену законодавством. З огляду на зазначене просимо вашого активного залучення в інформуванні користувачів медичних інформаційних систем з метою уникнення можливих правопорушень в частині дотримання правил виписування рецептів на лікарські засоби та медичні вироби.

Принагідно дякуємо за співпрацю, попереду – Перемога!

Автор: Марія КАРЧЕВИЧ. Заступник Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації